Skip to main content

Workshop Program

Educational Programme

THURSDAY, 30 MAY 2024
     
09.30-10.00 Registrations for the Workshops & Case-Based Discussion  
     
10.00-14.00 Workshops & Case-Based Discussion (with1 coffee break and 1 lunch break included)  
     
     
2 workshops & 1 case-based discussion on:
     
  WORKSHOP ON ECMO & ECCO2R  
     
 
  Station 1 - Interactive case on V-V Station 2 - Interactive case on V-A Station 3 - Troubleshooting
       
  EXPERTS
YALIM DIKMEN & MEHTAP KÜÇÜK
EXPERTS
DIETER DAUWE & DİLEK KAZANCI
EXPERT
LEEN VERCAEMST
       
10.00-11.00 Group 1 Group 2 Group 3
11.00-11.15 Coffee Break
11.15-12.15 Group 3 Group 1 Group 2
12.15-13.00 Lunch
13.00-14.00 Group 2 Group 3 Group 1
     
  CASE BASED DISCUSSION ON HEMOADSORPTION & LIVER SUPPORT SYSTEMS  
     
 
10.00-11.00 Hemoadsorption
  Moderator: Oktay Demirkiran
  Experts/Case presenters: Fethi Gül & Sascha David
 

Topic 1: Rhabdomyolysis and hemoadsorption (trauma or drug-related)
Topic 2: Sepsis and hemoadsorption

11.00-11.15 Coffee Break
11.15-12.15 Liver support systems
  Moderator: Sascha David
  Experts/Case presenters: Julia Wendon & Evren Şentürk
 

Topic 1: Plasma Exchange - A couple of cases – TTP and Acute liver failure
Topic 2: Adsorption and techniques - Case of Acute on Chronic Liver failure - Liver support options

12.15-13.00 Lunch for Workshop participants and Instructors   
13.00-14.00 Rare indications for extracorporeal hemoadsorption
  Moderator: Fethi Gül
  Experts/Case presenters: Sascha David & Oktay Demirkiran
 

Topic 1: Intoxication
Topic 2: Decompensated cor pulmonale due to AIHA - adsorption of free haemoglobin
Topic 3: Extracorporeal elimination of living virus in case of acute liver failure

 

     
  WORKSHOP ON RENAL REPLACEMENT THERAPIES  
     
 
  Scenario 1 Alarms / Troubleshooting Scenario 2 Citrate regional anticoagulation Setup 1 Setup 2
         
CHAIR
MARLIES OSTERMANN
         
  EXPERT
MELANIE MEERSCH
EXPERT
ANTOINE SCHNEIDER

EXPERTS
NAHİT ÇAKAR - SİMRU TUĞRUL

EXPERT
PINAR ZEYNELOĞLU
         
10.00-10:05 Welcome and Introduction:MARLIES OSTERMANN
         
10.05-10:50 Group 1 Group 2 Group 3 Group 4
  rotation no rotation
10:50-11:35 Group 2 Group 1 Group 3 Group 4
11:35-11:45 Coffee Break
11:45-12:30 Group 3 Group 4 Group 1 Group 2
  rotation no rotation
12:30-13:15 Group 4 Group 3 Group 1 Group 2
13:15-13:25 Kahoot: MARLIES OSTERMANN
13:25-14:00 Lunch
CLICK FOR REGISTRATION TO WORKSHOPS